Przemysł półprzewodnikowy

SMC dla przemysłu półprzewodnikowego

Produkcja półprzewodników szybko rozwija nowe technologie, aby produkować coraz mniejsze i lepsze mikroczipy. Ścieżki w tych układach są bardzo małe. Dlatego produkcja w przemyśle półprzewodnikowym wymaga najwyższej czystości. Dla porównania włosy mają grubość 0,1 mm, a struktury na chipie – tylko kilka nanometrów (1 nm = 0,000001 mm). Stosunek ten jest w przybliżeniu równy stosunkowi 1 cm do obecnie najwyższej wieży na świecie, Burj Kalifa o wysokości 828 metrów.

Ponadto linie muszą być zaprojektowane tak, aby żadne cząsteczki przewodzące (metale) nie dostały się do wafli krzemowych, z których powstają układy półprzewodnikowe. Co więcej, wszystkie media niezbędne do przetworzenia płytki muszą być dostarczane w systemach ultra czystych (UHP – Ultra High Purity). Nawet najmniejsze drobiny metali powodują zwarcia między cienkimi ścieżkami. Dlatego te drobne struktury muszą być wytwarzane w czystych pomieszczeniach.

Tak powstają półprzewodnikowe układy scalone

Aby wyprodukować chip, konieczne jest wykonanie wielu kroków. Najpierw rośnie kryształ krzemu. Długi kryształ (wlewek) jest cięty na plastry o grubości mniejszej niż 1 mm. Następnie wszystkie nierówne miejsca są usuwane za pomocą materiałów ściernych (docieranie), a krawędź płytki jest zaokrąglana. Następnie wafel jest trawiony i polerowany różnymi kwasami. Dopiero teraz jest  oczyszczony i gotowy.

Wafel jest podstawą dalszych kroków. Jednym z nich jest szczepienie obcymi cząsteczkami (doping). Typowe metody powlekania to CVD (podgrzewanie wafla do wysokiej temperatury) i PVD (fizyczne osadzanie par substancji).

Kolejnym krokiem jest litografia. Na wafel nanoszone są kolejne warstwy emulsji światłoczułej. Naświetlenie poprzez maskę pozwala na naniesienie utwardzonych struktur. Nieutwardzone pozostałości są wymywane  lub wytrawiane. Wszystkie metody mają jedną wspólną cechę: używają żrących chemikaliów lub gazów.

Wielokrotnie nakładanie kolejnych struktur daje w efekcie powstanie tranzystorów – podstawowych elementów układu scalonego.

SMC - ekspercka wiedza w każdej dziedzinie

Jako lider rynku od ponad dziesięciu lat ściśle współpracujemy z wiodącymi firmami w branży półprzewodników . Wiemy co się liczy. Oferujemy wszystko od chillerów po zawory do gazów wybuchowych i toksycznych. Mamy systemy, które umożliwiają dokładne mieszanie chemikaliów. Nasze szerokie portfolio obejmuje praktycznie wszystkie produkty dla tej branży:

Oferujemy decydującą przewagę.

Nasi eksperci znają Twoją branżę i mają w zanadrzu rozwiązanie dla Ciebie. Stale rozwijamy i tworzymy nowe produkty. Tworzymy technologie, które stają się standardem dla całej branży. Słuchamy Cię i znajdujemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Jako Twój partner akceptujemy każde wyzwanie. Zdobądź decydującą przewagę: nasze produkty prowadzą do sukcesu.